Koncert w Bazylice Katedralnej w Pelplinie
Dodane przez Admin dnia 08.11.2016 22:39
Koncert w Bazylice Katedralnej w Pelplinie


MUZYKA I PIEŚŃ PATRIOTYCZNA oraz MUZYKA DEDYKOWANA św. HUBERTOWI

Msza Święta i Koncert w Bazylice Katedralnej w Pelplinie 12 listopada o godzinie 18
Oprawę mszy i koncertu wysłuchamy w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego Capella Zamku Rydzyńskiego pod dyrekcją wybitnego muzyka Mieczysława Leśniczaka.

czytaj relację i zaproszenie na 2017 rok-

Treść rozszerzona
LISTOPADOWE KONCERTY I MSZE HUBERTOWSKIE


W dniach 11-13 listopada gościł w Gdańskim Okręgu Łowieckim, w piątym już cyklu koncertowym, Reprezentacyjny Zespół Muzyki Myśliwskiej - Kapela Królewskiego Zamku w Rydzynie pod dyrekcją Mieczysława Leśniczaka.
Jak co roku, rozpoczęło się wszystko w Sierakowicach , a następnie poprzez
Pelplin i Sopot zakończyło się w Goręczynie. Msza Hubertowska i koncert w Sopocie
odbył się już po raz XV – ty. Słowa uznania i serdeczne gratulacje dla pań z Pomorskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzyki i Kultury Łowieckiej za wytrwałość w
miłości do myśliwskiej muzyki.
Tournee rozpoczynało się dniu Święta Niepodległości, dlatego jego koncertową część zdominowała muzyka i pieśń patriotyczna. Aby w śpiewie uczestniczyli czynnie również słuchacze koncertów, organizatorzy przygotowali śpiewniczki z tekstamido wspólnego śpiewania. Zespołowi towarzyszył tym razem poznański baryton Sławomir Olgierd Kram , którego piękny i donośny głos nadał wielkiego patosu wszystkim wykonywanym pieśniom. W czasie koncertów do solisty dołączali
ich słuchacze i gromkim śpiewem wspomagali solistę.
Msze święte kończyły się każdorazowo pieśnią „Bożę coś Polskę” w wykonaniu solisty, zespołu i organów, a część koncertową rozpoczynały „Gaude Mater Polonia” (Wincentego z Kielczy) i „Warszawianka” (Karola Kurpińskiego 1831). Patriotyczna muzyka polskich kompozytorów przeplatała się z pieśnią, a kończyło się wspólnym odśpiewaniem - „Marsza Pierwszej Brygady”.
Były oczywiście i bisy zespołu i oklaski na stojąco. Co najważniejsze wszystko
odbyło się przy pełnych kościołach, co na pewno wielu uczestnikom tych wydarzeń
(a uczestnicy spoza łowiectwa zdecydowanie przeważają), pokazało łowiectwo i myśliwych w innym, zdecydowanie lepszym świetle.
Największą promocją muzycznej kultury łowiectwa była niespotykana w naszej codzienności - transmisja na żywo - przez Diecezjalne Radio „GŁOS” w Pelplinie - Mszy Hubertowskiej i mającego po niej miejsce koncertu. Wielkie, wielkie dzięki dla kierownictwa rozgłośni!
W Sierakowicach miłym akcentem było zaproszenie przez maestro Leśniczaka
chłopców z Zespołu Sygnalistów Myśliwskich Gminy Sierakowice, którzy zaprezentowali kilka myśliwskich marszy i fanfar.
Wszystkim, którzy wspomogli organizacyjnie i finansowo tą najpiękniejszą z możliwych promocję łowieckiej kultury składam bardzo serdeczne podziękowania.
Władzom Pelplina, Sierakowic, Somonina, Gminnym Ośrodkom Kultury,
Pomorskiemu Towarzystwu Przyjaciół |Muzyki i Kultury Łowieckiej a nade wszystko kołom łowieckim i myśliwym, tym z Komisji Kultury ORŁ w Gdańsku również.
Już dzisiaj zapraszam na msze i koncerty w roku 2017 t-ym, które planujemy
w dniach 10-12 listopada .

Kościerzyna, 30 listopada 2016 r. Kazimierz Kroskowski