Bractwo Św. Huberta

Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 2

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 5
-> Najnowszy użytkownik: jaroslaw kaniszewski

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?

Wystawa w Muzeum Diecezjalnym w Płocku

O Bractwie Świętego Huberta ze Śliwic w Muzeum Diecezjalnym w Płocku.

Patroni myśliwych i kult św. Huberta – wystawa otwarta 24 maja w Muzeum Diecezjalnym w Płocku. Znajdują się na niej zbiory kolekcjonerskie obrazów, rycin i odznaczeń myśliwskich, na których znajdują się przedstawienia świętych.
Podczas uroczystego otwarcia wystawy ks. Piotr Libera Biskup Płocki mówił, że łowieckiej pasji od wieków towarzyszą wielorakie przejawy kultury: znakomite dzieła literackie, poetyckie, muzyczne, filmowe, malarskie czy rzeźbiarskie, inspirowane właśnie łowiectwem. Mówi tez ,że …Bycie myśliwym łączy się z elementem ryzyka, niebezpieczeństwem. Dlatego uciekano się pod opiekę Niebieskiego Patrona, prosząc go o udane i bezpieczne polowanie. Mówił dalej, że cieszy go fakt pielęgnowania na różne sposoby kultu patrona przez myśliwych również przez kolekcjonowanie eksponatów z nim związanych.
Gospodarzem wystawy jest Pan Marek Zaborowski, Przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Płock, który wyraził ogromne zadowolenie z tego, że nie tylko myśliwi świętują jubileusz 90 lecia PZŁ ale także wielu sympatyków nie tylko członków związku.
Wystawę poprzedziła prezentacja multimedialna, przygotowana przez Aleksandrę Szulc ze Stowarzyszenia Polskie Diany. W prezentacji znalazły się główne postacie świętych patronów: św. Hubert, św. Eustachy, św. Bawon (patrona sokolników) oraz rzymskiej bogini Artemidy i greckiej Diany.
W muzeum Diecezjalnym swoje zbiory udostępnili członkowie Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej: Bogusław Bauer, Andrzej Głowacki, Izabella Malec, Bogdan Kowalcze, Marek Stańczykowski, Ignacy Stawicki, Leszk Szewczyk oraz Ryszard Wagner.
Na wystawie przedstawiono patronów łowiectwa na: pocztówkach i znaczkach (polskich i zagranicznych), obrazach, rycinach, odznaczeniach, talerzach. Pokazano sztandar łowiecki, zdjęcia kapliczek z patronami, wydawnictwa tematyczne, nuty utworów myśliwskich oraz szaty liturgiczne, wykorzystywane podczas nabożeństw z udziałem myśliwych. Swoje zbiory na temat św. Huberta przedstawił członek Bractwa Świętego Huberta w Śliwicach. Wystawę uświetnili sygnaliści, tworzących kwintet „Canzona”. Zwiedzaniu towarzyszyła degustacja wędlin z dziczyzny oraz nalewek myśliwskich.
Wystawa „Patroni myśliwych i kult św. Huberta” została otwarta w pierwszym dniu dorocznych Dni Historii Płocka. Będzie można ją oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Płocku do 24 września od wtorku do soboty w godz. 10.00-15.00, a w niedziele w godz. 11.00-16.00.
Świętemu Hubertowi Cześć ! Ig
Wygenerowano w sekund: 0.00
408,737 Unikalnych wizyt