Bractwo Św. Huberta

Nawigacja

Aktualnie online

-> Gości online: 1

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 5
-> Najnowszy użytkownik: jaroslaw kaniszewski

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?

Powitanie

Witamy na stronie Bractwa Świętego Huberta w Śliwicach.

4 listopad - Odpust św. Huberta- Okoniny

Zaproszenie

na odpust św. Huberta w dniu 4 listopada, godz. 15.


Rada Starszych Bractwa Świętego Huberta w Śliwicach gorąco zaprasza
na uroczystości odpustowe do Sanktuarium Świętego Huberta w Okoninach w parafii Śliwice
Uroczystościom będzie przewodniczył JE ks. Ryszard Kasyna Biskup Diecezjalny.

Bractwo w oczekiwaniu

BRACTWO W OCZEKIWANIU…

Geneza powstania Bractwa św. Huberta

Bractwo Świętego Huberta w Śliwicach powstało w 2000 roku. Początki Bractwa są ściśle związane z kaplicą w Okoninach, która istnieje od 1998 r., gdzie od samego początku kultywuje się patrona myśliwych i leśników św. Huberta. Tam odbywają się uroczyste odpusty gromadzące m.in. myśliwych i leśników. Celebrom przewodniczy biskup diecezjalny. Na początku współorganizowały te uroczystości okoliczne koła łowieckie: Nr 2 „Przepiórka” ze Śliwic, Nr 145 „Wieniec” z Bydgoszczy oraz Nr 102 „Kotlina” z Lipowej. Z czasem jednak zaistniała potrzeba wyodrębnienia organizacji, bądź grupy osób, która organizowała by te spotkania oraz zajęłaby się poszerzaniem kultu św. Huberta. Zawiązała się grupa inicjatywna, która po pokonaniu wielu przeszkód, doprowadziła do zarejestrowania Bractwa w K.R.S. Bractwo Św. Huberta w Śliwicach jest stowarzyszeniem przykościelnym, dlatego za datę powstania uznajemy dekret biskupa pelplińskiego z dnia 26.06.2000 r. o powołaniu Bractwa, wydanego przez pierwszego członka honorowego Bractwa śp. ks. biskupa Jana Bernarda Szlagę.

Cele Bractwa św. Huberta
Bractwo stawia sobie za cel działalność w zakresie szeroko rozumianej idei ochrony przyrody, w tym właściwego pojmowania rządzących nią praw oraz krzewienie kultury i tradycji, szczególnie łowieckiej. Jednym z naszych statutowych działań jest też opieka nad kaplicą św. Huberta w Okoninach, nad którą sprawujemy patronat. Organizowane odpusty jednoczą brać myśliwską, leśną i wszystkich czcicieli św. Huberta. Kaplica w Okoninach w 2018 roku, również dzięki działalności Bractwa, jest rozbudowywana. Dobudowywana jest nawa wraz z wieżą, przez co może być konsekrowana jako kościół i, jak już mówimy, sanktuarium świętego Huberta w Okoninach. Działalność Bractwa polega głównie na organizowaniu, współorganizowaniu, popieraniu działań na rzecz ochrony przyrody i wspieraniu działalności na rzecz kultury i tradycji łowieckiej, a także rozbudzanie świadomości społecznej niezbędnej do zrozumienia zagadnień związanych z ochroną przyrody, jak również konieczną niekiedy ingerencją człowieka. Działalność nie polega na odgórnej krytyce, czy negowaniu działalności innych organizacji, osób o podobnej formule działalności, lecz na wskazywaniu właściwych zachowań.
Struktura Bractwa
Bractwem zarządza, wybierana na 5-letnią kadencję Rada Starszych, składająca się z mistrza bractwa, podmistrza, kanclerza, podskarbiego oraz członka rady. Działalność Rady kontroluje Komisja Rewizyjna, a nad prawidłowością zachowań członków czuwa Sąd Honorowy. Mistrza Bractwa, po wyborach, mianuje i zatwierdza wybór, biskup diecezji pelplińskiej. Pierwszym Mistrzem Bractwa był Zygfryd Łobocki. Obecnie działalnością braci kieruje Zenon Dejnowski, wybrany po raz drugi w 2018 roku.
Plany i oczekiwania
Bractwo swoją działalnością obejmuje cały kraj. Członkami są bracia od Gdańska po Warszawę, lecz najwięcej inicjatyw podejmujemy w okolicy Śliwic. Jedną z ostatnich i chyba najważniejszą do tej pory, jest wystąpienie do Rady Gminy Śliwice o podjęcie starań w celu przyjęcia św. Huberta na patrona Gminy Śliwice. Obecnie, po uchwale Rady Gminy i pozytywnej opinii Episkopatu Polski, czekamy na decyzję Watykanu, na bullę papieską o nadaniu patronatu. Naszym celem jest dążenie do tego, aby św. Hubert był patronem nie tylko Gminy Śliwice, ale całych Borów Tucholskich, dlatego że Jego kult, na tych terenach, był znany i czczony od wieków. Bractwo, z okazji 15-lecia swojego istnienia, postawiło kapliczkę św. Huberta w centrum Śliwic, zorganizowało też z tej okazji, we współpracy z Gminą Śliwice, dużą imprezę dla mieszkańców z udziałem m.in. władz samorządowych, leśników i myśliwych. Organizujemy też konkursy i spotkania dla dzieci i młodzieży. Bractwo posiada swój sztandar, który uczestniczy w różnych łowieckich, leśnych i lokalnych uroczystościach. Staramy się pozytywnie zarazić działalnością, jak najwięcej osób, którym zależy na ochronie przyrody, szczególnie tej lokalnej. Na poszanowaniu miejscowych tradycji, wychodzących poza szeroko pojęte łowiectwo. Dążymy do współpracy braci leśnej, myśliwych, również jeźdźców, trębaczy i sportowców, czyli wszystkich, którym patronuje św. Hubert. Zapraszamy do podejmowania wspólnych inicjatyw w celu szerzenia kultu św. Huberta i pobudzania świadomości społecznej dla dobra ojczystej przyrody.
Zenon Dejnowski


Kościół św. Huberta w Okoninach

Kościół św. Huberta po rozbudowie kaplicy
pod wezwaniem tegoż świętego w Okoninach.
Zmarł nasz brat śp.Jerzy Pauch

Z żalem zawiadamiamy że zmarł członek naszego Bractwa śp. Jerzy Pauch

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Pelplinie o godz. 10 w kościele parafialnym /naprzeciw katedry/
Składamy wyrazy współczucia i kondolencje najbliższej rodzinie

WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ MU DAĆ PANIE

MAJOWE W TRZEBCINACH

TRZEBCINY, 1 MAJ , GODZ 17.00,

przed figurą Świętego Jana Pawła II zapraszamy na Majowe Nabożeństwo

Bractwo Świętego Huberta w Śliwicach


ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

RADOŚCI, NADZIEI i OPTYMIZMU,

PŁYNĄCYCH

OD ZMARTWYCHWSTAŁEGO PANA,

NA NADCHODZĄCE ŚWIĘTA i NA KAŻDY DZIEŃ


ALLELUJA, ALLELUJA


Rada Starszych Bractwa

Sejmik Bractwa 17 marca 2018 r.

Rada Starszych Bractwa z w o ł u j e

Sejmik Bractwa Świętego Huberta w Śliwicach na 17 marca 2018 r., godzina 16,00.

Bractwo swoje obrady rozpoczyna Mszą Święta w intencji Bractwa,
jego członków z rodzinami i za zmarłych braci.
Rada Starszych


poczytaj o wynikach obrad

Smutna informacja, nie żyje śp. Stanisław Nagierski

Zmarł Stanisław Nagierski. Wieloletni członek Bractwa Świętego Huberta w Śliwicach.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Rytlu 17.01.2018r o godz. 10.
Łączymy wyrazy współczucia i kondolencje.
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

Konkurs plastyczny - SPRAWOZDANIE

Konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych- podsumowanie


Bractwo Św. Huberta w Śliwicach przy współudziale Okręgowej Rady Łowieckiej w Bydgoszczy oraz Nadleśnictw Woziwoda i Trzebciny zorganizowało, dla uczniów szkół podstawowych Gminy Śliwice, konkurs plastyczny pt. „Zwierzęta dziko żyjące w Polsce na tle szopki betlejemskiej”. Celem konkursu była znajomość polskiej przyrody, adaptowanej do tajemnicy Bożego Narodzenia.
Na konkurs wpłynęło 47 prac ze wszystkich szkół gminy Śliwice. Prace zostały wykonane w różnej technice, były rysunki, obrazki jak i szopki. Poziom ogólny wykonanych prac był wysoki, komisja konkursowa nie miała łatwego zadania by dokonać właściwej oceny. Najwyżej punktowane były prace z dużym udziałem ręcznie wykonanych figurek i malowideł oraz wkomponowane, dziko żyjące w Polsce zwierzęta. Po wnikliwej ocenie zdecydowano się przyznać 3 pierwsze miejsca oraz 10 wyróżnień.
W dniu 11.12.2017r. w kościele w Śliwicach dokonano uroczystego podsumowania i wręczenia nagród.

Dzięki hojności sponsorów, wszystkie dzieci otrzymały atrakcyjne nagrody. Za prace wyróżnione można było otrzymać aparat fotograficzny bądź radioodtwarzacz, dla każdego z dzieci była koszulka odblaskowa z napisem „Myśliwi dzieciom, dzieci zwierzętom” od ORŁ w Bydgoszczy. Nadleśniczy Nadleśnictwa Woziwoda Mariusz Brunka, licząc na dalszą dobrą współpracę ze szkołami gminy Śliwice, wręczył albumy o Borach Tucholskich, nauczycielkom zaangażowanym w przygotowaniu prac na konkurs.
Mistrz Bractwa

Życzenia Bożonarodzeniowe i Noworoczne

RADOSNYCH i POGODNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
SPĘDZONYCH W GRONIE NAJBLIŻSZYCH GDZIE TA MAŁA BOŻA DZIECINA OBDARZA NAS POKOJEM
i NAPAWA OTUCHĄ NA TEN PRZYSZŁY NOWY ROK.
A TEN NOWY 2018 ROK NIECH PRZENIESIE WSZYSTKIM WIELE RADOŚCI , SPEŁNIENIA MARZEŃ , WZAJEMNEGO SZACUNKU I MIŁOŚCI.

Rada Starszych Bractwa

JE ks. bp Wiesław Śmigiel ordynariuszem diecezji toruńskiej

JE ks. bp Wiesław Śmigiel ordynariuszem diecezji toruńskiej

Bractwo Świętego Huberta w Śliwicach w dniu ingresu Biskupa Wiesława Śmigla na stolicę diecezji toruńskiej składa z serca płynące gratulacje i życzenia wielu Łask Bożych.

Na długo zapamiętamy słowa JE ks. Biskupa, które zapadły nam głęboko w serca podczas uroczystych odpustowych Mszy Świętych w Okoninach. Gorąco z serca dziękujemy za kilkuletnią posługę duszpasterską i głoszone wśród nas Słowo Boże .

Ks. Wiesław Śmigiel Biskup Pomocniczy diecezji pelplińskiej, przez wiele lat kierował do naszej społeczności brackiej, myśliwskiej i leśnej wiele słów otuchy, wsparcia i umacniania nas w wierze za wstawiennictwem naszego Patrona św. Huberta podczas odpustowych uroczystości w Kaplicy św. Huberta w Okoninach, Parafia Śliwice.
Bractwo Świętego Huberta w Śliwicach
Wygenerowano w sekund: 0.19
157,756 Unikalnych wizyt